IZABELA KOMJATI

KOMJATI čítaj/#com.JaTY

Po ukončení štúdia na Vysokej Škole Výtvarných Umení odbor odevný dizajn som si v roku 2002 založila svoju vlastnú značku IZABELA KOMJATI, pod ktorou tvorím dodnes. Tvorím originálne limitované kolekcie na princípe udržateľnosti slowfashion pre ženy/BOHYNE/, ktoré majú radi kvalitné materiály a chcú držať krok s módou. V ateliéri sa venujeme prevažne individuálnym zákazkám pre klientky.

“V mojom poňatí je moderná Bohyňa vznešená, sama sebou a nesnaží s byť dokonalá, pretože už sama o sebe je hodnotou vo všetkých polohách a podobách jej života. Tvorí svoj život slobodne . Je sebavedomá a plne vedomá svojej vlastnej sily – Bohyne v sebe. Svoju krásu necháva vynímať v prírodných materiáloch a sú pre ňu prirodzené.”

Od začiatku som sa venovala tvorbe šiat na mieru v štýle haute couture a navrhovala svadobné šaty, plesové róby a koktejlky na rôzne spoločenské udalosti a používala len najluxusnejšie materiály dovezené z Talianska, Francúzska a Anglicka. Na týchto zakázkách sa podiela aj moja mama – majsterka výroby s vyše 55 ročnou praxou, od nej som sa naučila všetky zručnosti a fortiele šitia dámskych šiat na mieru.

Od roku 2003 som začala spolupracovať s maďarskou firmou Daalarna couture, kde som zastávala rolu návrhárky pre slovenskú klientelu. Mala som možnosť naučiť sa tímovej práci, komunikácii s klientom, rozpoznávať potreby slovenských zákazníčok a robiť aj poradenstvo.

Medzitým som sa venovala aj osobnému stylingu a stylingu reklám pre televíziu JOJ a aj ako módna redaktorka v módnych magazínoch Šarm a Sme ženy. Obliekala som mnohé slovenské celebrity a ženy z verejného života a aj úspešné podnikateľky. Mojou pridanou hodnotou je že pri tvorbe šiat na mieru zohľadňujem aj šatník majiteľky a tak tvorím pre zákazníčku rôzne kombinácie a praktické varianty.
Viem navrhnúť udržateľný šatník.

Po roku 2008 nastala celková zmena potrieb žien a zmenil sa aj štýl obliekania, doba sa neuveriteľne zrýchlila, čo umožnilo vstúpiť eshopom na trh a obľuba online nákupov oblečenia vzrástla. Ja som sa začala venovať menším sériám limitovaných kolekcií dvakrát ročne a začala som vyrábať aj rôzne veľkosti šiat.

Po uzávierke roku 2019 som ale zistila, že naša výroba šiat z umelých materiálov enorme vzrástla od roku 2002 a pomer umelých tvorí viac ako 60%. Vzhľadom na tento stav a súčasnú situáciu ekosystému som sa rozhodla obmedziť výrobu šiat z PES /polyester/ a začať vyrábať šaty z nových udržateľných materiálov ako tencel, lyocell, piňatex, bambusová viskóza.

Mám radosť, že sa doba opäť vracia k udražateľnosti a že udržateľnosť mi vracia prácu s prírodnými materiálmi. Mám možnosť ženám ukázať úplne nové možnosti v materiáloch, ktoré budem postupne prinášať vo svojich kolekciách.

Počas lockdownového obdobia sme začali vyrábať úpletové šaty z modalu a viac využívať online platformu a predaj, pretože som čerstvo otvorila ateliér v Budapesti. Počas tohoto obdobia som nadviazala spoluprácu s lokálnym koncept storom, kde som sa začlenila medzi maďarských návrhárov.

Rok 2023 bol pre mňa bohatý a vzniklo niekoľko vytúžených spoluprác. Medzi nimi je sponzorská účasť na prestížnom maďarskom spoločenskom galavečeri Miss Influencer, kde som mohla obliecť všetky finalistky do kolekcie koktejlových šiat špeciálne navrhnuté pre tento večer.

Na jar sme uviedli aj krásnu online spoluprácu s Katarinou Van Derham, pri ktorej sme vysnívali pre naše klientky Bohošaty na mieru v limitovanej edícii.

V lete som sa vrámci budapeštianskeho fashion weeku mala možnosť odprezentovať svojou čerstvou kolekciou maďarskému publiku za hudobného doprovodu našej skvelej slovenskej speváčky Karmen Pál-Baláž.

Zimné obdobie prialo vymýšľaniu a cibreniu môjho nového projektu, ktoré aktuálne ponúkam ako možnosť objednať si návrh a výrobu šatníka na mieru.

Izabela Komjáti
CEO / Founder